Pierwsza Bajka o Powstaniach Śląskich "Pola i Wojtek na powstańczym szlaku" - pobierz
Szanowni Państwo,
nam, dorosłym, bardzo trudno odnaleźć się w pandemicznej rzeczywistości. Jeszcze trudniej jest wytłumaczyć ją dzieciom. Z pomocą przychodzi niezwykła publikacja „Koronawirus. Książka dla dzieci” z ilustracjami Axela Schefflera. Trzy autorki związane z wydawnictwem Nosy Crow: jego współzałożycielka Kate Wilson, pisarka książek dla dzieci, Elizabeth Jenner, oraz szefowa działu graficznego, Nia Roberts, w konsultacji z prof. Grahamem Medley’em z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej, stworzyły przystępne kompendium wiedzy na temat COVID-19 dla najmłodszych. Książka tłumaczy czym jest wirus i jak się przenosi, ale też jak radzić sobie podczas izolacji oraz jak wspierać seniorów i rodziców w tych ciężkich chwilach. Publikacja uświadamia dzieciom, że emocje, takie jak smutek czy rozdrażnienie, są teraz normalne i że największą pomocą mogą być drobne gesty – życzliwość, unikanie kłótni czy nieprzeszkadzanie rodzicom podczas ich pracy. Rzetelne informacje są przekazane z odpowiednią dawką wrażliwości i poczucia humoru, co ułatwia młodym czytelnikom przyjmowanie przekazywanych treści. Książkę przetłumaczono już na 44 języki. W Polsce patronami wydania są: Allianz w Polsce, Crazy Nauka oraz Grupa LUX MED., a publikację polecają takie autorytety medyczne jak dr hab. med. Wojciech Feleszko i dr med. Paweł Grzesiowski.
Polskie tłumaczenie książki jest dostępne za darmo na stronie
→ https://sklep.poradniak.pl/…/koronawirus-ksiazka-dla-dzieci….
Wydanie można pobrać w formatach PDF, EPUB i MOBI, a także wysłuchać w formie audiobooka czytanego przez Borysa Szyca.
Patroni 2021 roku.
Uchwała sejmowa z 27 listopada 2020 zostali w ten sposób uhonorowani: Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Różewicz, Krzysztof Kamil Baczyński, 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja i kard. Stefana Wyszyńskiego.
Stanisław Lem
W przyszłym roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema. Pisarz uznany za najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie „w swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” – głosi tekst uchwały.
Cyprian Kamil Norwid
W 2021 roku swoje 200. urodziny obchodziłby Cyprian Kamil Norwid. Ten poeta, dramatopisarz i artysta w swojej twórczości w uzasadnieniu uchwały został doceniony za „twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący”.
Zobacz kolekcję cyfrową poświęconą Norwidowi.
Krzysztof Kamil Baczyński
Krzysztof Kamil Baczyński jako kolejny patron zbliżającego się roku. To jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów, którzy także zostali podkreśleni w uchwale. „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej – Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu”.
Zobacz kolekcję cyfrową poświęconą Baczyńskiemu.
Tadeusz Różewicz
Do grona patronów dołączył również Tadeusz Różewicz, wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. W uchwale napisano „Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską”.
Kard. Stefan Wyszyński
W 2021 roku przypada 40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. W uchwale zwrócono uwagę, że kard. Wyszyński był głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mężem stanu. Występował w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury.
Konstytucja 3 Maja
Sejm przyjął też uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Uchwalony w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.
Zobacz kolekcję cyfrową poświęconą Konstytucji 3 maja.
Źródło: sejm.gov.pl